HISTORIA SZKOŁY

2015– SZKOŁA JĘZYKA POLSKIEGO IM. MARII KONOPNICKIEJ

1977-2015-SZKOŁA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PARAFII ŚW. JÓZEFA

1969 -1977- POLSKA SZKOŁA PRZY POLSKIM TOWARZYSTWIE OŚWIATOWYM

Początki szkoły polskiej sięgają roku 1962, kiedy to przybyły do USA Pan Władysław Sagan został poproszony o naukę języka polskiego wnuków członków Klubu Polsko-Amerykańskiego w Poughkeepsie. Zainteresowanie nauką języka rosło nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również wśród dorosłych. Coraz trudniej było uczyć zróżnicowaną wiekowo grupę.  

Rok 1969 oficjalnie uznaje się za rok powstania Polskiej Szkoły przy Polskim Towarzystwie Oświatowym. Lekcje odbywały się w pomieszczeniach Klubu Polsko-Amerykańskiego.  

W 1975 ks. Eugeniusz Kośnik z parafii Św. Józefa udostępnił sale lekcyjne pod plebanią. Zajęcia szkolne odbywały się wówczas w sobotę od godziny 9 do 11. 

W 1977 szkoła została członkiem Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Program szkoły nie ograniczał się tylko do nauki języka polskiego, ale również propagowaniem kultury i tradycji polskiej wśród Polonii i społeczności amerykańskiej.  Nauczyciele, uczniowie i rodzice wielokrotnie brali udział w przedstawieniach, akademiach okolicznościowych oraz uroczystościach organizowanych przez władze miasta Poughkeepsie, m.in. 25-lecie szkoły (1994), „Królowa lasu”, „Wielkanoc” i 300-lecie miasta Poughkeepsie.

W historii szkoły trudno nie wspomnieć o nauczycielach, którzy ochotniczo, pełni zaangażowania i serca przekazywali swoje wiadomości. Najdłuższym stażem w szkole cieszą się: długoletnia dyrektor Waleria Sagan, Władysław Sagan, Janina Haberstock, Romuald Magryta, Anna Kołodziejska, Tomasz Kołodziejski, Irena Kunicka, Alicja Falkowska, Wiesław Kiełbasa, Andrzej Nurczynski, Helena Szostczuk, Natalia Kołodziej,  Mariola Kozioł, Maria Sypek oraz Danuta Holtz.

W roku 2006 wybrano nowe kierownictwo szkoły. Dyrektorem została Katarzyna Dudało, zastepcą Beata Głazowka a nauczycielami Irena Kunicka, Beata Głazowska, Jolanta Nieć, Zenon Podpora, Romuald Magryta, Piotr Otulakowski.  Zajęcia odbywały się w piątkowe wieczory w  klasach 0, 2, 4 i w klasie dla dorosłych. Nowo powstała strona internetowa szkoły, ułatwiła przekazanie informacji o jej istnieniu co przyczyniło się do stopniowego wzrostu liczby uczniów jak rownież grona pedagogicznego. 

Właśnie wtedy, po raz pierwszy, każdy uczeń liceum uczęszczający do naszej szkoły mógł przystąpić do egzaminu Polish Regents – obecnie LOTE (Language Other Than English Exam in Polish)  i otrzymać cenne 3-6 punktów/kredytów z języka obcego w amerykańskich szkołach średnich. Również wtedy, wprowadzono uroczyste pasowanie na ucznia dzieci rozpoczynających pierwszą klasę. Pasowanie na ucznia do tej pory jest ważnym wydarzeniem w naszej szkole. Podczas kadencji pani Katarzyny i pani Beaty organizowano i sponsorowano wiele wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i społecznych: przedstawienia, konkursy, akademie (Święto Niepodległości Polski, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Ojca, obchody Święceń Jana Pawła II) jak również Polskie Festiwale w Poughkeepsie, pikniki na zakończenie szkoły, bale karnawałowe i przebieranców dla uczniów i rodziców, oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy szkolne. Uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli miedzy innymi w wycieczkach do Nowego Jorku, Pensylwanii, na różne przedstawienia, parady Pułaskiego w Poughkeepsie, wyjazdy grupowe na lokalne farmy czy też kulig. 

Wygoda funkcjonowania w sąsiedztwie polskiej parafii dała naszym studentom możliwość rozwoju duchowego zgodnie z polskimi tradycjami. Raz w miesiącu nasi uczniowie w pełni uczestniczyli w młodzieżowej mszy świętej przygotowując pieśni i czytania w języku polskim. Co roku wraz z nauczycielami i rodzicami brali udział w Różańcu, Pasterce, Szopce, Objawieniu, Święcie  Św. Józefa, w Drodze Krzyżowej, Rekolekcjach Wielkopostnych, procesji Bożego Ciała, oraz mszy na początku i na końcu roku szkolnego z poświęceniem tornistrów. Z głębi serca dziękujemy polskim księżom: Janowi Jacmierskiemu, Zdzisławowi Nawrockiemu, Edwardowi Traczykowi, Jackowi Nowak za wsparcie i współprace. 

W roku szkolnym 2012/2013, z inicjatywy Pani Surowiec, wówczas członka Komitetu Rodzicielskiego, szkoła nawiązała współpracę z Zespołem Przywództwa Międzynarodowego Konkursu Matematycznego - Matematyka Kangura, konkursu w którym biorą udział 52 kraje. W corocznym konkursie matematycznym do tej pory uczestniczą uczniowie klas 1-12.

We wrześniu 2013 r. po odejściu pani Katarzyny Dudało, dyrektorem szkoły została Paulina Surowiec, a Beata Mroczek zastępcą dyrektora. Przyjmując te stanowiska, nie zdawały sobie sprawy z wyzwań stojących przed nimi. W listopadzie 2014 r. Kardynał Archidiecezji Nowojorskiej ogłosił połączenie parafii Św. Józefa i Św. Marii. Wraz z zamknięciem kościoła i parafii Św. Józefa zagrożona była przyszłość szkoły. Administracja, nauczyciele i rodzice musieli działać szybko. Po długim procesie prawnym szkoła została oficjalnie zarejestrowana w stanie Nowy Jork jako organizacja niekomercyjna i zwolniona z podatków. Niestety, najtrudniejszy okres był właśnie przed nami. 

W czerwcu 2015 r. nasza szkoła została zmuszona do spakowania rzeczy i opuszczenia budynku  który zajmowaliśmy przez ponad 40 lat. Rozpoczął się proces poszukiwania nowej lokalizacji. Z ograniczonym budżetem było to wyzwanie niemożliwe do pokonania. Na szczęście po długich negocjacjach z nowym kapłanem Patrick Darcy, przydzielonym do połączonej parafii Św. Marii - Św. Józefa, szkoła mogła wynająć ten sam budynek przy zamkniętej już parafii Św. Józefa przez kolejne dwa lata. We wrześniu 2015 r. szkoła otworzyła swoje drzwi pod nową nazwą: Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej w starej lokalizacji. Dwa lata minęły bardzo szybko. Na początku czerwca 2017r. Archidiecezja zażądała ponownego opuszczenia budynku, tym razem na dobre, bez możliwości negocjacji. Po długich poszukiwaniach Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej wznowiła działalność w budynkach przy Reformowanym Kościele w Poughkeepsie. 

Administracja i nauczyciele wyszli przeciw nowym wyzwaniom i zadbali o to, by ich uczniowie jak najmniej odczuli te wszytkie zmiany. Nauka została wznowiona zachowując tradycje szkoły; pasowanie na ucznia, akademie, wycieczki, zabawy, pikniki i  nie tylko. Szkoła rozszerzyła swoją działalność organizując wiele nowych, ciekawych programów i projektów. W ostatnich latach działalności szkoły, dzięki współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających  mieliśmy zaszczyt gościć światowej sławy polskich pisarzy i innych znanych gości: Ewę Chotomską, Agnieszkę Frączek, Basię Kosmowską, Jerzego Kisielewskigo,Wojciecha Widłaka, Rafała Mohr oraz Polski Teatr Lalek. Dzięki dużej motywacji nauczycieli i rodziców uczniowie biorą udział w corocznych Festiwalach Szkół Polonijnych oraz wszelkiego rodzaju konkursach. Uczniowie również wsystępują w programach radiowych w lokalnej stacji, WVKR 91.3 FM w Vassar College, recytując i śpiewając Polonii, która słucha audycji w języku polskim w soboty od 8-9 rano. Po wielu latach przerwy, wspólnie z Polonią maszerujemy w paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. 

Administracja i nauczyciele są bardzo pozytywnie nastawieni, ponieważ zainteresowanie szkołą wzrasta. Otóż, coraz więcej polskich rodzin z małymi dziećmi przenosi się w okolice Hudson Valley po czym przyprowadza dzieci do naszej placówki. 

Najdłuższym stażem wśród obecnych nauczycieli cieszy się pani Irena Kunicka, która już od 1982 roku uczy w naszej szkole kolejne pokolenia. Jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni i z głębi serca dziękujemy za lata ciężkiej pracy. Oprócz obecnych nauczycieli, do grona pedagogicznego należeli: Jolanta Nieć, Beata Wójcik oraz Krzysztof Mroczek.

 Dzięki administracji, nauczycielom, rodzicom oraz wsparciu wielu wspaniałych sponsorów, dobroczyńców i ludzi dobrej woli, szkoła jest w stanie kontynuować naukę języka polskiego, historii i geografii Polski  jak również promować i zachowywać kulture oraz tradycje polskie dla obecnych i przyszłych pokoleń. 

We wrześniu 2019 Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej otworzyła swoją filię w Monroe, New York.